18 Ekim, 2005

MEVLANA'DAN....

Maille gelen bu kıssadan hisse güzellikleri sizlerle paylaşamadan edemedim.

Mevlana Rumi'den...
Sevgide günes gibi ol, dostluk ve kardeslikte akarsu gibi ol, hatalari örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya oldugun gibi görün, ya göründügün gibi ol.
.
Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.
.
Akil, ask ve can. Bu üçü üçgendir. Her derde çare, her yaraya merhemdir.
.
Her dil, gönlün perdesidir. Perde kimildadi mi, sirlara ulasilir.
.
Bir hür kisiyi lütfunla kendine kul etmen, binlerce köle azad etmenden daha iyidir.
.
Insan kendi kelinden veya çibanindan igrenmez. Yarali elini yemege sokar, parmagiyla yalar. Bundan midesi bulanmaz; ama baska bir kimsede birazcik çiban ve ufacik bir yara görse, o yemegi yiyemez artik ve igrenir. Insandaki kötü huylarda kellere ve çibanlara benzer. Kendinde oldugu zaman insan ondan igrenmez, incinmez; halbuki baska birinde ondan bir parçacik görecek olsa igrenir, nefret eder. Senin ondan ürktügün gibi, o da senden ürker ve incinirse, onu hos gör! Çünkü onu görmekten inciniyorsun. O da ayni seyi sende görür.
.
Kendi ayibiyla ugrasana ne mutlu. Baskasinin ayibini söyleyen, o ayibi kendisinden uzak görmesin.
.
Sevilen her sey güzeldir; fakat aksine her güzel olanin sevimli olmasi gerekmez. Güzellik, sevimliligin bir parçasidir; sevimli olmaktir temel olan. Sevimlilik oldu mu, elbette güzellikte olur; bir seyin parçasi tümünden ayrilamaz; onunla beraberdir, birdir. Mecnun' un zamaninda Leyla'dan daha güzel olanlar vardi; fakat Mecnun' un sevgilisi degildi onlar. Mecnun'a, Leyla'dan daha güzel olanlar var, onlari getirelim dediler. Dedi ki: Leyla'nin seklini sevmiyorum ki ben; Leyla bir sekil degil; elimde bir kadehe benzer Leyla. Ben o kadehle sarap içerim. Su halde ben içip durdugum o saraba asigim. Siz kadehi görüyorsunuz, saraptan haberiniz bile yok. Bana altinlarla bezenmis, mücevherlerle süslenmis kadeh sunsalar, fakat içinde sirke olsa, yahut saraptan baska bir sey bulunsa ne isim var o kadehle benim? Içinde sarap olan eski, kirik bir kadeh o kadehten, hatta o kadeh gibi yüzlerce kadehten daha iyidir bence; fakat kadehi saraptan ayirt edebilmek için bir ask, bir sevk gerek. Hani aç, on gün bir sey yememis biriyle günde bes kere yemek yemis bir tok...Ikisi de ekmege bakar ama tok, ekmegin seklini görür; açsa ekmegi degil, cani görür; can görünür ona ekmek. Çünkü ekmek kadehe benzer, tadiysa içindeki saraptir sanki; o sarap ancak istah özleyis gözüyle görülebilir. Simdi istahlan, özle de sekli görme, varlik aleminde, her yerde sevgiliyi gör. Su halkin sekli, kadehlere benzer; su bilgiler, hünerler, sanatlarda kadehte ki nakislardir. Görmez misin, kadeh kirildi mi, nakislar kalmaz. Su halde is, kalip kadehlerindeki sarapta, o sarabi içen ve gören kiside.
.
Kabugu kirilan sedef üzüntü vermesin sana, içinde inci vardir.
.
Bilgi, siniri olmayan bir denizdir. Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgiçtir.
.
Bulutlar aglamasa yesillikler nasil güler?
.
Kardeşim sen düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünür gülistan olursun. Diken düşünür dikenlik olursun.
Mevlana Rumi'den...
Glitters

12 yorum:

tuhfe dedi ki...

Gül düşünenlerden eyle bizi...

Serra dedi ki...

cok guzelmis, butun hepsini daha once okumamistim, sagol.

evperisi dedi ki...

MERHABA SEVİL!HOŞGELDİN GÜZELLİĞİ İÇİN TEŞEKKÜRLER! YAZI,DÜSTURLAR ;BENİ FAZLASIYLA ETKİLEDİ.DİLEĞİM TÜM İNSANLIK İÇİN....EV PERİSİ

Munevver dedi ki...

çok guzeld1 Nagehan eline yüregine saglik zevkle ve ders alarak okudum.insaallah cümlemiz gül düsünüp gülistan olanlardan oluruz. sevgiler.

nsevil dedi ki...

amin arkadaşlar amin...
bende ilk okuduğumda öyle etkilendim ki hemen sizinle paylaşmak istedim.bir kez daha okudum ve siteme ekledim

Filiz dedi ki...

selamlar

Bu satırları daha önce bir sitede daha okumuştum ama şimdi hırlamıyorum..Çok teşekkürler içim tekrar yıkandı..Ruhum dinginleşti..

one ben bir sey dedi ki...

ne doğru sözler.Candan

berrin dedi ki...

Çok güzeldi. Bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

NAZLICA dedi ki...

Sağol Nagihan,Konya'da doğmuş biri olarak gurur duydum desem haksızlık olur.Tüm dünyada felsefesi konuşulan, sevilen bir kişilik Mevlana. Muhteşem tahlilleri var, dünya görüşü var, insan sevgisi var.Saymakla bitmez.Arada bir olsa da açıp okumak gerek.

Rahime dedi ki...

Cok sansli bir milletiz ki Mevlana gibi yüzyillar gecsede bir ders bir pay cikaracagimiz büyüklerimiz var

ipek [mail adresimden ulaşın] dedi ki...

Daldığımız dikenlerden ,bizi uzaklaştırıp gülü düşündüren güzel yazın için teşekkürler.

akçahan dedi ki...

Çok güzel bir yazı aktarmışsın bizlere Nagehan.Çok teşekkürler.Dilerim okuyup geçmeden öteye içimizde güller açmasına, hatalarını gören ve düzeltme gayretinde olan insanlardan olma yolunda mesafe katetmemize vesile olur.

Related Posts with Thumbnails
Related Posts with Thumbnails