10 Ağustos, 2005

KISSA'DAN HİSSE

Günlüğümün sessiz takipçisi fakat maillerimin en sesli dostu olan Eskişehirden sevgili Hatice'nin gönderdiği bu maili sizlele paylaşmak istedim.kıssa'dan hisse kim ne derss çıkarırsa yada çıkarmak isterse...
Renklerin ustası olarak anılan büyük bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış. Büyük usta öğrencisini uğurlarken, yaptığı resmi şehrin en kalabalık meydanına koymasını ve yanına da kırmızı bir kalem bırakmasını, halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmesini istemiş. Öğrenci birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasına gitmiş. Usta ressam üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Öğrenci resmi yeniden yapmış.Usta yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını ve yanına da insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş.Usta ressam şöyle demiş: "İlkinde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. İkincisinde onlardan yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma."

2 yorum:

tuhfe dedi ki...

Bu kıssadan hisseyi daha önce duymuştum, tekrar okumak çok güzeldi. Teşekkürler Nagihan.

munev dedi ki...

sevgili hatice ellerine gönlüne sağlık ders alınacak bir kıssa.sana ve Nagihan a bizimde hissedar olmamımızı sağladığınız için gönülden teşekkürler..

Related Posts with Thumbnails
Related Posts with Thumbnails