18 Haziran, 2005

KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ

644.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başlıyor.
Cazgır güreşecek pehlivanları bağırarak takdim eder. Mahâretlerini sayar. Peşinden duâsını okur, salevât getirir:
Hoş geldiniz, sefâ geldiniz erler meydanına!Şeref verdiniz, zümrüt Kırkpınar’a!Besmele ile,Kispetleri çektiniz ince bele.Okudunuz, üflediniz hazret-i Pîr’e.Söğüt dalından odun olmaz!Moskof kızından kadın olmaz!Her ananın doğurduğundan pehlivan olmaz!Hey! Hey!Allah Allah İllallah.Hayırlar gele İnşallâh.Pîrimiz Hamza Pehlivan.Aslımız, neslimiz, pehlivan.İki yiğit çıkmış meydana, İkisi de birbirinden merdâne.Alta geldim, diye erinme,Üste çıktım, diye sevinme.Alta gelirsen apış,Üste çıkarsan yapış.Vur sarmayı kündeden at.Gönder Muhammed’e selavat.Seğirttim gittim pınara.Allah ikinizin de işini onara!...
Duâ bitince cazgır pehlivanları meydana sürer. Davullar vurmaya ve zurnalar çalmaya başlar ve pehlivanlar güreşe başlar.
Bu yıl 20 haziran-26 haziran tarihler arasındaki etkinlikler er meydanında cazgırın bu startıyla başlar.Tarihi kırkpınar yağlı güreşleri bir festival havasında kutlanmakta ve yurdun her köşesinden bu güreşler için gelen güreşseverleri Edirne'min büyük bir gururla ağırlamaktadır.
Sarayiçine kurulan stantlar alışveriş ve gezi için iyi bir mekandır.
Ayrıca meşhur çevirmeciler,çalan davullar,...akşamları değerli sanatçıların konserler...(bu yıl duyduğum kadarıyla,Nesil,Ebru Gündeş,İzel ..)
Yani anlıyacağınız bu hafta ful etkinlik.Gidip gezdiğim kadrıyla sizlere aktarırım.Ama yerinde gezip görmek istiyen varsa bekleriz.

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails
Related Posts with Thumbnails